2000W 808nm Conduction Cooled Diode Laser QCW
Features:
- High laser power
- High Quality
- High Precision
- Different Power Bars(100W/200W/300W) for Choices
- High efficiency
- Long lifetime, high reliability
- Excellent beam characteristics
standardized production
- Medical & Cosmetics
- Hair removal
- Pumping of solid-state lasers
- Scientific Research
- Military Project
- Scientific Researches
- Laser Imaging
- Pumping

QCW 2000W 808nm Horizontal Stack Diode Laser
New Product 2000W 808nm QCW Conduction Cooled Horizontal Stack Diode Laser with Dilas Chips
Operating the product outside of its maximum ratings may cause device failure or a safety hazard. Power supplies used with the device must be employed such that the maximum peak optical power cannot be exceeded. A proper heatsink for the Device on thermal radiator is required, sufficient heat dissipation and thermal conductance to the heatsink must be ensured.

Specification
Item No.: CC808HA2000
Item Name: 808nm 2000W Conduction Cooled Horizontal Array Diode Laser
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelemgth | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 2000W |
| Number of Bars | 10 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Diverence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | <200us |
| Frequency | <100Hz |
| Duty Cycle | <2% |
| Electrical | |
| Operationg Current lop | 200A |
| Threshold Current Lth | 25A |
| Operating Voltage Vop | 20V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Drawing:


Payment Term
T/T or Western Union are for your choices.

Certifications

Hot Tags: 2000W 808nm Conduction Cooled Diode Laser QCW suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










