Description
Laser Diode Horizontal Bar 808

Product Description
BrandNew provides a variety of conductively cooled laser diode arrays. These stacked arrays can be built with 2 to 20 diode bars of 100 W QCW to 300 W QCW. The compact and robust packages with AuSn hard solder, allow good thermal control and reliable at high temperature of operation.
Overview
Quick Details
> G Stack
> Conduction Cooled Horizontal Stack
> QCW Diode Laser
Applications:
The laser beams from the Horizontal Stacked Laser Diode modules can focused using prisms and lenses into a light spot or rectangle or line that has a high energy density optimized for dermatology/aesthetics, sensing, defense and materials processing applications such as metal processing, welding, heat treatment and marking.

Data sheet:
Item No:CC808HA200
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 200W |
| Numbers of Bar | 2 |
| Working Mode | QCW |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 40Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Pulse Width(Test Condition) | 200us |
| Frequency(Test Condition) | 25Hz |
| Duty Cycle | <2% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Operating Voltage Vop | 4V |
| Threshold Current Ith | 18A |
| Thermal | |
| Test Temperature | -45~60℃ |
| Storage Temperature | -55~85℃ |
Size Drawing

Hot Tags: laser diode horizontal bar 808 suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










