Description
808nm 720W QCW 6 Bars G-Stack Laser Diode
Features:
Conduction Cooled
6 Bars G-Stack
Working Mode: QCW
Design for military, pumping and printing application

Data sheet:
Item No.: CC808HA720
Item Name: 720W 808nm QCW Conduction Cooled Horizontal Stack Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±3nm |
| Output Power | 720W |
| Quantity of Bars | 6 |
| Working Mode | QCW |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 40Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Frequency | <100Hz |
| Pulse Width | <400us |
| Duty Cycle | <2% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 160A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 12V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -45-+60℃ |
| Storage Temperature | -55-+85℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/ |
Package drawing:

Hot Tags: 808nm 720w qcw 6 bars g-stack laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










