200W 808nm Horizontal Array Diode Laser
Customized upon request to adjust pumping structure.
Robust: Shock and vibration resistant.
Reliable and high-quality: Gold and Tin (hard solder) mounting. Works even under the most demanding climatic conditions.
Wavelength combination: beneficial for full temperature pumping design.
Duty circle up to 20%.
Feature
Wavelength: 808nm or up on request
Output power: 200W up to 10kW
Operation mode: QCW
Cooling: actively cooled / passively cooled
FAC available
Application
High energy research: QCW pumping sources for solid-state lasers.
Medical technology: Long-pulse operation, use in esthetics (epilation) and dermatology.
Pump source for solid-state lasers in the 1320 nm range for parenchyma surgery.
Defense: Short-pulse operation, used as a pumping source, for lighting or in LIDAR systems.
Industry: Pump source for solid-state and fiber lasers.

Package drawing:

Data sheet:
Item No.: CC808HA200
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±10nm |
| Output Power | 200W |
| Working Mode | QCW |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 50Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
| Frequency | 1-5hz |
| Pulse Width | 5-6ms |
| Duty Cycle | <2% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 200A |
| Threshold Current Ith | 30A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -45-+60℃ |
| Storage Temperature | -55-+85℃ |
Hot Tags: 200w 808nm horizontal array diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










