Description
300W 808nm Horizontal Stack Diode Laser GS
Features:
- 300W 808nm Diode Laser
- G-stack
- With FAC
- High Quality
- High Efficiency
Application:
- Flat panel display
- Spectroscopy
- Shockwave generation
- Laser marking, Laser pumping

300W 808nm QCW Conduction Cooled Horizontal Stack Diode Laser with Nlight Chips.
- 300W 808nm Conduction Cooled Horizontal Stack Diode Laser with QCW working mode.
- Packaging and heat-sinks have been optimized to reduce overall thermal resistance.
- Using AuSn hard solder, the stacks are assembled in a compact and rugged package.
- This allows easy connection to a heat exchanger to achieve excellent thermal control.
Specification
Item No.: CC808HS300
Item Name: 300W 808nm QCW Conduction Cooled Horizontal Stack Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power Per Bar | 300W |
| Number of Bars | 6 |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 8Deg (FAC 1Deg) |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | 200us |
| Frequency | 100Hz |
| Duty Cycle | 2% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 200A |
| Threshold Current Ith | 25 |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature (No Condensation) | 25℃ |
| Storage Temperature (No Condensation) | -40-80℃ |
Product Size Drawing:


Hot Tags: 300W 808nm Horizontal Stack Diode Laser GS suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










