
1W 640nm Laser Diode Chip On Submount COS Laser Diode
Feature:
- Wavelength:640nm
-
High Power 1W
-
High slope efficiency
Application:
-
Laser-induced fluorescence
-
Hematology and cytometry
-
Laser stage lighting and lighting effect system
Data Sheet
Item No.: COS640DL1
Item Name:640nm 1W COS Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 640±10nm |
| Output Power | 1W |
|
Fast Axis FWHM |
40Deg |
| Slow Axis FWHM | 10Deg |
| Working mode | CW |
| Emitter Width | 110um |
| Electrical | |
| Threshold Current Lth | 0.5A |
| Operating Current Lop | 1.5A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
Drawing:

The 640nm red light band is in the most sensitive area of the human eye, with strong visibility and high contrast, suitable for use as an alignment reference for the visual system. The high-power 1W output ensures sufficient brightness and clear image contrast in high-speed production lines or complex lighting environments.
COS package is small in size and easy to integrate into compact modules or multi-channel light source systems. Therefore, our 640nm 1W COS packaged chips can be used in many places. If you are interested, please feel free to contact me.
All specifications are subject to change without prior notice. Please consult with us to ensure the most up-to-date information. We cannot be held responsible for issues arising from the use of unverified specifications.
Hot Tags: 1w 640nm chip on submount cos laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










