2W 940nm Broad Area Laser Diode Module
2W 940nm Broad Area Diode Laser With 95um Emitter Width. Beside COS, we also provide C-Mount Diode Laser, it also can called Broad Area Diode Laser. The COS package size is very small, so it is suitable for integration into an OEM system. Our COS product has good performance, with high reliability and stability.
Feature:
95um Emitter Width, 2W output power, 940nm central wavelength
C-Mount package available
Efficient packaging heat dissipation technology
High reliability and high cost performance
Application:
Raman spectroscopy
Military / Aerospace
Defense and security
Fiber Laser Pumping Source

Data Sheet
Item No: COS940DL2
Item Name: 940nm broad area Laser diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 2W |
| Spectral Width FWHM | 5nm |
| Emitter Width | 95um |
| Fast Axis Divergence | 40Deg |
| Slow Axis Divergence | 12Deg |
| Electrical | |
| Threshold Current | 0.7A |
| Operating Current | 2.5A |
| Operating Voltage | 1.8V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 940nm Broad Area COS Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










