22W 975nm Broad Area Laser Diode For Material Processing
22W 975nm Broad Area Laser Diode Feature:
- 190um Emitter Size, 22W output power, 975nnm wavelength
- 50% Power Conversion Efficiency
- COS Packaging Available
- Excellent Solderability
- Stable and reliable performance
22W 975nm Broad Area Laser Diode Application:
- Free space optical communication
- Aesthetics, dermatology and surgery
- Defense and security
- Material Processing

The COS package has two larger gold wire bonding pads to contact the cathode and anode of the semiconductor laser diode. COS package size is very small, so it is very suitable for integration into OEM system.
22W 975nm Broad Area Laser Diode Data Sheet
Item No: COS975DL22
Item Name: 975nm Broad Area Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 975nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 22W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Slope Efficiency | 1.0W/A |
| Fast Axis Divergence | 30Deg |
| Slow Axis Divergence | 10Deg |
| Emitter Size | 190um |
| Electrical | |
| Threshold Current | 1.5A |
| Operating Current | 24A |
| Operating Voltage | 2.0V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
22W 975nm Broad Area Laser Diode Drawing:
Broad-area lasers operate in spatial and longitudinal multimodes. They can be used for solid-state laser pumping, sensor technology, material processing, medical applications, photodynamic therapy, and scientific research. Wide-area laser diodes are widely used as pump sources in all-solid-state lasers, while the beam of semiconductor laser diodes needs to be shaped due to the large divergence angle and the asymmetry of the narrow rectangular cross-section in the fast and slow axis directions.
22W 975nm COS :
BrandNew's provides COS 22W SMD diode lasers, 22W 975nm COS adopt AuSn welding and P Down packaging, with multiple advantages such as high reliability, stable output power, high power, high efficiency, long life and high compatibility, and are widely used in the market. 22W 975nm COS are performance tested and aging tested on the production line to ensure that the products are reliable, stable and have a long life.

Hot Tags: 975nm Broad Area COS Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










