Description
5W 792nm Chip on Submonut COS Laser Diode

Product Description
5W 792nm Chip on Submonut COS Laser Diode is an excellent choice for customers seeking high power state-of-art performance in a low cost standard submount design. Brandnew provided across the wavelength range of 7XX to 9XX and come in a variety of configurations including single mode and multimode devices for both CW and pulsed operation. Applications for 5W 793nm COS Laser Diode include OEM medical, pump source, military targeting, OTDR, range finding and illumination.
Overview
Feature
- High conversion efficiency;
- Working life > 10000h;
- High reliability, Long operation life;
Application
- Industry;
- Pump;
- Illumination;
- Medical treatment.

Data Sheet
Item No: COS792DL5
| Optical | |
| Center Wavelength | 792nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 5W |
| Emitter Width | 95um |
| Electrical | |
| Threshold Current | 0.8A |
| Operating Current | 5A |
| Operating Voltage | 1.8V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
Drawing:

Hot Tags: 5W 792nm 95um Chip On Submonut COS Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










