Description
13W 975nm Single Emitter Laser Diode on Submount
Feature:
94um Emitter Size, 13W output power, 975nnm wavelength
13W Multimode Chip on Submount
COS Packaging Available
Chip Width 400um,length 4200um,thickness 150um
Application:
Pumping
Fiber coupled laser diode

Data Sheet
Item No: COS975DL13
Item Name: 13w 975nm COS Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 964~970nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 13W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Slope Efficiency | 0.95W/A |
| Fast Axis Divergence | 55Deg |
| Slow Axis Divergence | 9Deg |
| Emitter Size | 94um |
| Electrical | |
| Threshold Current | 0.55A |
| Operating Current | 13A |
| Operating Voltage | 1.55V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Chip on Submount Assembly Drawing:
Hot Tags: 13w 975nm single emitter laser diode on submount suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










