Description
8W 808nm COS Laser Diode Chip on Submount
Product Description
8W 808nm COS Laser Diode Chip on Submount. COS is installed in a low thermal resistance, electrical isolator installation, low junction temperature and low thermal resistance package extend life and improve reliability.
Feature:
390um Emitter Width, 8W output power
Chips on Submount, small size
Other wavelength and output power are available
C-Mount package available
Application:
Raman spectroscopy
Military / Aerospace
Medical & Aesthetic
Defense and security
Fiber Laser Pumping Source

Data Sheet
Item No: COS808DL8
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | 5nm |
| Output Power | 8W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Emitter Width | 390um |
| Fast-Axis Divergence(FWHM) | 40Deg |
| Slow-Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Electrical | |
| Threshold Current | 1.25A |
| Operating Current | 11A |
| Operating Voltage | 1.8V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-35℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 8w 808nm cos laser diode chip on submount suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










