Description
15W 976nm COS Laser Diode
Product Description
Brandnew Laser offers Chips on a Submount that have a very small footprint and is made with a BeO package. This chip on submount laser diode package requires soldering to heatsink correctly. We do have some options, including fast axis lensing.
Features:
• Industry standard package
• Material – BeO
• Fast axis lensing optional
Application:
Direct Material Processing
Solid-state pumping source
Wind sensing lidar
Laser illumination
Free space optical communication

Data Sheet
Item No: COS976DL15
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 15W |
| Emitter Size | 100um |
| FWHM | 29Deg |
| Slope Efficiency | 0.95W/A |
| Electrical | |
| Threshold Current | 1.4A |
| Operating Current | 16A |
| Operating Voltage | 1.8V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficienct | 0.35nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 15w 976nm cos laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










