Description

45W 976nm COS Laser Diode large stockpile
- Feature
- Emitter Width: 320um
- Polarisation ration TE/(TM+TE)
- Stable output
- large stockpile
Application
- Raw Material Processing
- Industrial
- Military
- Medical
- Researc
We currently have a lot of stock of this product, can produce 915nm to 976nm bare chip, COS, and bare Bar, power 22W, 28W, 30W, 35W, 40W, 45W, 570W, 660W, 840W you can choose. Emitter widths of 190um, 280um, 300um, 320um, 330um, and 330um are available.
Data Sheet
Item No.: COS976DL45
| Optical | |
| Center Wavelength | 976nm±10nm |
| Output Power | 45W |
| Emiter Width | 320um |
| FWHM | 45/10Deg |
| Electrical | |
| Threshold Current Lth | 2.3A |
| Operating Current Lop | 45A |
| Operating Voltage Vop | 1.55V |
| Slope Efficiency | 1.0W/A |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
Drawing:

Product Usage Diagram:

Hot Tags: 976nm chip on submount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, , , Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode











