10W 808nm COS Laser Diode Chip on Submount For Illumination Lidar
Features:
- CW working mode
- High electro-optical effiency
- High reliablity and stability
- Submount package
Applications:
- Illumination
- Material Processing
- Medical application
- Pumping

We have 10W 808nm COS Diode Laser Chip. It has 8W or 10W output power for 808nm wavelength. Low voltage, high efficiency, long life, high reliability and high cost performance. The conversion efficiency of our chip can reach 50%, and lifetime can be more than 10000 hours.
Data Sheet
Item No: COS808DL10
Item Name: COS Illumination Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10W |
| Emitter Width | 390um |
| Cavity Length | 2000um |
| Spectrum Width FWHM | 5nm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 11A |
| Threshold Current Ith | 2A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Conversion Efficiency | 55% |
| Slope Efficiency | 1.05W/A |
| Polarization | TE |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing:

Laser diode chips, bars and stacks are key components for laser pumping, industrial laser processing and advanced machining. We can offer a wide range of chips, bars and stacks, single emitters, single and multi-mode chips, several hundred watts, COS/COC/MCC packages in wavelengths from 0.75-1.06um. Customized products are available on request. These products are widely used in the laser industry for material processing, medical applications, communications, security, smart sensing and scientific research.
It's powerful and reliable light source for infrared illumination, medical devices, and research use. With a compact COS design, it offers great heat dissipation, stable output, and long lifetime. It's a solid choice if you need strong, consistent 808nm performance for your laser system or illumination setup.
Hot Tags: 10w 808nm cos illumination laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










