15W 975nm 976nm 980nm Unmounted Laser Bar

Product Description
Ultra-high brightness: In the wavelength range of 405 nm-2100 nm, the single-emitting point laser chip can achieve ultra-high brightness, which means that in a very small luminescent plasma volume (such as 100 μm level), it can still produce significant of irradiance.
Fiber-coupled or free-space beam output: This chip supports fiber-coupled or free-space beam output, providing a high degree of optical flexibility so that the beam can be delivered and controlled in the desired way.
Data sheet:
Item No.: LC976SE15
| Operation | |
| Center Wavelength | 973-980nm |
| Output Power | 15W |
| Operation Mode | CW |
| Geometrical | |
| Emitter Width | 95um |
| Cavity Length | 3990-4010um |
| Cavity Thickness | 95-120um |
| Cavity Width | 390-410um |
| Electro Optical Data | |
| Threshold Current | 0.7-1.0A |
| Operating Current | 10.8-12A |
| Operating Voltage | 1.75-1.95V |
| Slope Efficiency | ≥0.95W/A |
| Slow Axis Divergence | 9Deg |
| Fast Axis Divergence | 29Deg |
| Spectral Width | 4nm |
| Polarization | TE |
FAQ:
What is the lead time?
Normally 3-5 days. Customized products need 15 working days.
Do you have any MOQ limit?
Low MOQ, 10pcs for sample checking is available
Hot Tags: 15w 975nm 976nm 980nm unmounted laser bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










