Description
300W 915nm High Power Fiber Coupled Diode Laser

Product Overview:
These high power 915nm diode laser modules offer 300W of CW output with high efficiency, stability and superior beam quality. These products are achieved by transforming the asymmetric radiation from the laser diode chip into an output fiber with small core diameter by using special micro optics. Inspecting and burn-in procedures in every aspect come to a result to guarantee each product with the reliability, stability and long lifetime.

Specifications:
Item No.: FC915DL300
Item Name: 300W 915nm Fiber Coupled Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 915±10nm |
| Output Power | 300W |
| Working Mode | CW |
| Spectral Width FWHM | <5nm |
| Slope Efficiency | >13W/A |
| Fiber | |
| Fiber Bend Radius | >60mm |
| Fiber Length/Fiber Jacket Diameter | 1.5m/0.9mm |
| Fiber Core | 200um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 20~22A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 31.5V |
| Power Conversion Efficiency | ~45% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |

Hot Tags: 915nm high power fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










