3W 808nm Unmounted Laser Bar Chip
Based on industry-leading semiconductor technology, BrandNew provides a wide range of laser chip options. Some of these options include wavelengths ranging from 450nm up to 2100nm, single-emitter laser chip with up to 20W output power and single-bar laser chip with up to 600W output power, and continuous wave (CW) and quasi-continuous wave (QCW) options. Laser chip and bar are available in various fill factors, stripe widths, bar widths, and cavity lengths, and customized options can be developed to meet your unique requirements.
Features:
- Excellent Solderability
- Set the standard for high reliability in field applications
- Lot Tested
- Available Wavelengths (808-1064nm)
Application:
Fiber Laser Pumping Source
Soild-state Laser Pumping Source
Direct Semiconductor Laser

Data sheet:
Item No.: LC808SE3
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power | 3W |
| Working Mode | CW |
| Spectral Width FWHM | 2nm |
| Slope Efficiency | 1.2W/A |
| Fast Axis Divergence | 35Deg |
| Slow Axis Divergence | 9Deg |
| Electrical | |
| Threshold Current | 0.4A |
| Operating Current | 2.8A |
| Operating Voltage | 1.75V |
| Power Conversion Efficiency | 60% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-35℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.28nm/℃ |

Hot Tags: 3w 808nm unmounted laser bar chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










