Description
25W Diode Laser Chips

Product Description
25W Diode Laser Chips belong to EEL (Edge Emitting Laser): EEL uses radiation emission along the axis direction, that is, the light is emitted along the plane direction of the device, usually with a cylindrical structure, and the light emits a laser beam from the side.It is mostly used for high-speed communications, such as fiber-optic communications, laser printing, optical discs, and optical measurement and detection.
| Operation | |
| Center wavelength | 905nm |
| Output power | 25w |
| Operation mode | QCW |
| Geometrical | |
| Emitter width | 70um |
| Cavity length | 1000um |
| Chip Height | 125um |
| Emitter Pitch | 400um |
| Electro Optical Data | |
| Threshold current | 0.35A |
| Operating current | 10A |
| Operating voltage | 6.3v |
| Slope efficiency | 3.2W/A |
| Total conversion efficiency | 40% |
| Slow axis divergence | 9 |
| Fast axis divergence | 27 |
| Spectral width | 4nm |
| Polarization | TE |
Hot Tags: 25w diode laser chips suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










