Description
300mW 976nm Single Mode COS Diode Laser
976nm pump laser chip on submount contains a submarine qualified AlGaAs/GaAs/GaInAs quantum well high performance pump laser chip.

Data sheet:
Item No.: COS974DL300
Item Name: 300mW 974nm COS Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 974nm |
| Output Power | 300mW |
| Working Mode | CW |
| Longitudinal Mode | Single |
| Spectrum Width | 1.6nm |
| Emitter Width | 4µm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 30Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 30Deg |
| Slope Efficiency | 0.8W/A |
| Electrical | |
| Threshold Current | 30mA |
| Operating Current | 700mA |
| Operating Voltage | 1.7V |
| Power Conversion Efficiency | 40% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-25℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package size

Hot Tags: 300mw 976nm single mode cos diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










