Description
2W 830nm Diode Laser Chips
overview
Feature:
high temperature resistance characteristics
COS Packaging Available
Unique technology for highest reliability and lifetime
Low beam divergence and small light emitting aperture
Application:
Special design for printing application
Semiconductor laser modules
Material processing
Dermatology and surgery.
Free space optical communication

Note: ESD PROTECTION – Electrostatic discharge is the primary cause of unexpected product failure. Take extreme precaution to prevent ESD. Use wrist straps, grounded work surfaces and rigorous antistatic techniques when handling the product.
Data sheet:
Item No.: LC830SM2
| Optical | |
| Center Wavelength | 830nm |
| Output Power | 2W |
| Spectral Width FWHM | 3nm |
| Emitter Size | 40um |
| Slope Efficiency | 1.2W/A |
| Fast Axis Divergence | 35Deg |
| Slow Axis Divergence | 10Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Electrical | |
| Threshold Current | 0.3A |
| Operating Current | 2A |
| Operating Voltage | 1.8V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.28nm/℃ |
Hot Tags: 2w 830nm diode laser chips suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










