25W 915nm Laser Diode Bare Bar
Laser chips are produced under the strictest quality controls. We work only with state-of-the-art epitaxy, processing, and facet coating technology. Standard soldering methods are used for assembling laser chip. The material supports both soft solder (indium) and hard solder (gold/tin). The standard configuration of the laser chip is an emitter structure separated on the p-side. On request, laser chips are available with continuous p-side metallization and adapted facet coatings, using low AR coatings for the assembly of external resonators.
Features:
High Reliability
High Polarization
High Brightness
Long lifetime
COS Packaging Available
Application:
Fiber Laser Pumping Source
Solid-state Laser Pumping Source
Direct Semiconductor Laser
Others

Specification:
Item No.: LC915SE25
| Optical | |
| Central Wavelength | 915nm |
| Output Power | 25W |
| Working Mode | CW |
| Emitter Width | 190μm |
| Emitter Pitch | 400μm |
| Cavity Length | 4000μm |
| Thickness | 95-115μm |
| Spectral Bandwidth(FWHM) | 4nm |
| Slope Efficiency | 1.1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25A |
| Threshold Current Ith | 1.55A |
| Operating Voltage Vop | 1.7V |
| Conversion Efficiency | 60% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Performance Curve and Size Drawing
![product-1-1 MB8[N%0LDVQNNDS)1BTG]00](/Content/uploads/202098745/20200922140427a4d65332427043ebba684d31d5df11f3.png)
FAQ:
What is the lead time?
Normally 3-5 days. Customized products need 15 working days.
Could you do OEM(design and manufacture lasers for customer)?
Yes, we we have professional R&D team including software, hardware, electronics and designers 3D department and have enough ability to manufacture lasers completely according to customer's requirements.
Hot Tags: 25w 915nm laser diode bare bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










