15W 915nm Laser Diode Bare Bar
Based on industry-leading semiconductor technology, BrandNew provides a wide range of laser chip options. Some of these options include wavelengths ranging from 450nm up to 2100nm, single-emitter laser chip with up to 20W output power and single-bar laser chip with up to 600W output power, and continuous wave (CW) and quasi-continuous wave (QCW) options. Laser chip and bar are available in various fill factors, stripe widths, bar widths, and cavity lengths, and customized options can be developed to meet your unique requirements
Features:
High Power and PCE
Long lifetime >20000 hours lifetime
COS Packaging Available
High electrical-optical conversion efficiency
High efficient epitaxial structure design
High-quality epitaxial material growth
Special passivation method for cavity surface
Customized products available

Specification:
Item No.: LC915SE15
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 915nm |
| Output Power | 15W |
| Emitter Width | 190μm |
| Emitter Pitch | 400μm |
| Cavity Length | 4000μm |
| Thickness | 95-115μm |
| Spectral Bandwidth(FWHM) | 4nm |
| Slope Efficiency | 1.2W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 15A |
| Threshold Current Ith | 1.2A |
| Operating Voltage Vop | 1.75V |
| Conversion Efficiency | 60% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
![product-1-1 MB8[N%0LDVQNNDS)1BTG]00](/Content/uploads/202098745/20200922140427a4d65332427043ebba684d31d5df11f3.png)
FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 15w 915nm laser diode bare bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










