20W 976nm Unmounted Laser Bar
Overview
Feature:
CW working mode
100% Power Modulation
Efficient packaging heat dissipation technology
High temperature resistance characteristics
COS Packaging Available
Application:
Semiconductors for high-power diode lasers in direct material processing, for heating or lighting. Semiconductors as pumping sources for fiber and solid-state lasers. Use in printing technology.

Data sheet:
Item No.: LC940SM10
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | ≤5nm |
| Emitter Width | 95um |
| Cavity Width | 390um-410um |
| Cavity Thickness | 95um-120um |
| Cavity Length | 3990um-4010um |
| Slope Efficiency | ≥0.95W/A |
| Fast Axis Divergence | 29Deg |
| Slow Axis Divergence | 9Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Electrical | |
| Threshold Current | 0.7-1.0A |
| Operating Current | 10.8-12A |
| Operating Voltage | 1.75-1.95V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Order Procedure:
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-4 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 10w 940nm laser diode bare bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










