12W 976nm Single Emitter Laser Chip
The "single emitter" designation indicates that the laser is constructed with a single diode chip, rather than an array of diodes. This allows for a more focused beam, with a narrower divergence angle and higher beam quality. 12W 976nm Single Emitter Laser Chip are widely used in various applications such as telecommunications, fiber optic communications, laser printing, barcode scanning, medical procedures, and many more. 12W 976nm Single Emitter Laser Chip are preferred over other light sources due to their compact size, high efficiency, and precise control
Feature
12W output power at 976nm center wavelength
Wavelength tolerance 2nm
CW working mode, single emitter laser chip
High brightness, high reliability and stability
Efficient packaging heat dissipation technology

Data sheet:
Item No.: LC976SE12
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 976nm |
| Wavelength Tolerance | 2nm |
| Output Power | 12W |
| Electrical | |
| Operating Current | 12A |
| Threshold Current | 0.6A |
| Operating Voltage | 1.7V |
| Conversion Efficiency | 64% |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 20℃ |
| Wave Temp. Coefficient | 0.35nm/℃ |

Hot Tags: 12w 976nm single emitter laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










