1W 1064nm Single Emitter Laser Chip
1W 1064nm Single Emitter Laser Chip uses new epitaxial structure design and material epitaxy, advanced non-pump window design and preparation technology, dry and wet corrosion combined with self-alignment technology, control the consistency of strip width, especially to ensure high yield under mass production, reduce the cost of laser chip.
Feature:
6nm spectrum width, 190um emitter width
0.5W/A slope efficiency, 58% conversion efficiency
Optimized epitaxial structure design
Unique technology for highest reliability and lifetime
Application:
Fiber Laser Pumping Source
Soild-state Laser Pumping Source
Direct Semiconductor Laser

Data sheet:
Item No.: LC1064SE1
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 1064nm |
| Output Power | 1W |
| Spectrum Width | 6nm |
| Emitter Width | 190um |
| Chip Width | 500um |
| Cavity Length | 4000um |
| Thickness | 150um |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 13A |
| Threshold Current Ith | 0.8A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Spectrum Curve

Hot Tags: 1w 1064nm single emitter laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










