Description
1W 940nm VCSEL Laser Chip
Product Description
The vertical-cavity surface-emitting diode lasers are becoming popular during past three decades, due to its low cost and high reliability. They are a great choice for short range data communications and networks. Their output power and wavelength vary depending on application requirements
Dimensions
front: 32 mil× 32 mil (800±25um×800±25um)
back: 32 mil× 32 mil (800±25um×800±25um)
thickness: 6mil (150±25um)
bonding pad: 100±10um×730±15um
Aperture: 10±2 um
Emission pitch: 48±1 um
Number of Emission: 233

Characteristics
| Parameter | Typ. |
| Center Wavelength | 940±10nm |
| Output Power | 1W |
| Forward Voltage | 1.8V |
| Half Wave | 2.4nm |
| Slope Efficiency | 0.87W/A |
| Dominant Wavelength | 40.7% |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.07nm/℃ |
| Reverse Current | 1uA |
Hot Tags: 1w 940nm vcsel laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










