Description
3D Face Recognition VCSEL
FEATURES:
Low wavelength drift
Oxide isolation technology
Low threshold current
High reliability
Easy to collomate
APPLICATIONS:
3D Face Recognition
lt can be used in the field of consumerelectronics, with structured light,TOFand other algorithms to realize 3D facerecognition/fingerprint unlocking, andhuman-computer interaction control.
3D sensors
Lidars
IR illuminations
Medical applications
Proximity sensors
Night vision hunting

Characteristics
| Parameter | Typ. |
| Center Wavelength | 940±10nm |
| Output Power | 500mW |
| Threshold Current | 0.4A |
| Forward Current | 2.7A |
|
Power Conversion Efficiency |
36% |
| Slope Efficiency | 0.96W/A |
| Die Size | 960×950um |
| Laser Forward Voltage | 2.25V |
| Series Resistance | 0.83Ω |
| Beam Angle | 20Degrees |
| Wavelength Temp. Drift | 0.07nm/℃ |
| Soldering Temperature | 260(5s)℃ |
| Substrate | Cu/Ag |
| Case Operating Temp | 20℃ |
| Storage Temp | 20℃ |
Mechanical Schematics
![product-1-1 ]Q@WSQXGA@Y9SY6IYA1NV]G](/Content/upload/201998745/201910091308045709219.png)
Hot Tags: 3d face recognition vcsel suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










