Description
850nm 700mW CW VCSEL Diode
Features:
850nm Multimode VCSEL
High Efficiency (WPE), >35% @50C
Small emission area, easy to collimate
Modulation bandwidth > 1 Gbps
Applications:
3D Imaging
Gesture Recognition
Laser illumination,
Medical application
Broadband access network
Pump

Characteristics
Item No.: VC850SMD07
| Parameter | Typ. |
| Center Wavelength | 850±10nm |
| Output Power | 700mW |
| Threshold Current | 70mA |
| Slope Efficiency | 1.02mW/mA |
|
Power Conversion Efficiency |
37% |
| Die Size | 500×500um |
| Laser Forward Voltage | 2.2V |
| Series Resistance | 2.6Ω |
| Beam Angle | 20Degrees |
| Case Operating Temp | 0-60℃ |
| Storage Temp | -40-85℃ |
Mechanical Schematics
![product-1-1 ]Q@WSQXGA@Y9SY6IYA1NV]G](/Content/upload/201998745/201910091308045709219.png)
Hot Tags: 850nm 700mw cw vcsel diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










