Description
940nm 1.5W VCSEL Laser Diode
Features
Multimode VCSEL
Low wavelength drift
Oxide isolation technology
Low threshold current
High reliability
Integrated photodiode
Applications
3D sensors
Lidars
Temperature sensors
Medical applications
Proximity sensors
Military applications

Characteristics
| Parameter | Typ. |
| Center Wavelength | 940±10nm |
| Output Power | 1.5W |
| Threshold Current | 0.2A |
|
Slope Efficiency |
0.6W/A |
|
Power Conversion Efficiency |
37.5% |
| Die Size | 532×632um |
| Laser Forward Voltage | 1.9V |
| Series Resistance | 0.86Ω |
| Beam Angle | 36Degrees |
| Case Operating Temp | -20-85℃ |
| Storage Temp | -40-105℃ |
Mechanical Schematics
Hot Tags: 940nm 1.5w vcsel laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










