Description
Our Fiber Coupled Laser Diode manufacturers, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode suppliers China is positioned with beautiful and reasonable design, novel style, fine workmanship and good quality. We seek a balance between corporate development and the environment, and contribute to the sustainable development of mankind. As time goes by, our technology team is growing, our knowledge and innovation capabilities are growing.
500W 915nm Fiber Coupled Laser Diode Module
Features:
High power 500W, the highest can be 750W
975nm 976nm 980nm model are also available
200um/0.22NA/1.5m/Bare end Fiber
Fiber length can be customized
Applications:
Fiber laser pumping, Solid-state laser pumping, Direct diode material processing

Data sheet
Item no. FC915DL500
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | 500W |
| Fiber | |
| Fiber Length | 1.5m |
| Fiber Core Diameter | 220um |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | Bare End |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25A |
| Threshold Current Ith | 1.1A |
| Operating Voltage Vop | 46V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~45℃ |
| Storage Temperature | -20-70℃ |
| Temperature Coefficient | ~0.35nm/℃ |
Drawing
![O06T9G%H1D]H79E9F43_J70](/Content/uploads/202098745/202008281137340a0ec281ecb1404186b5865c79b75629.png)
Hot Tags: 500w 915nm fiber coupled laser diode module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode Made in China
Technical Parameters
The attitude of taking every small step seriously and making all products extremely fine makes our final high-quality Factory Price Strong Module 8mm 9mm 635mm 650mm 660nm Red Fiber Coupled Laser Module highly recognized and well received by our customers. Our company has strong strength, pays attention to credit, abides by contract and ensures product quality. We have won the trust of customers by the principle of multi variety operation characteristics and low profit and multi marketing. We have always adhered to the strategy of improving the efficiency of total factor labor production by means of scientific and technological innovation and scientific management.









