Description
Item No.: CM980DL10
Item Name: 10W 980nm C-Mount Diode Laser

Details:
| Optical | |
| Center Wavelength | 980±10nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | 2.5nm |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | ≥1.1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤10A |
| Threshold Current Ith | ≤1.5A |
| Operating Voltage Vop | ≤2V |
| Power Conversion Efficiency | ≥50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Package drawing:

Hot Tags: 10w 980nm c-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










