Description
10W 808nm F-Mount Diode Laser with FAC lens
Features:
AuSn bonding
FAC and/or SAC available
Display and pump application
Long lifetime >10000hours
Proprietary mirror coating enables high reliability
Additional Info:
ESD PROTECTION – Electrostatic discharge is the primary cause of unexpected product failure. Take extreme precaution to prevent ESD. Use wrist straps, grounded work surfaces and rigorous antistatic techniques when handling the product.

Spec sheet:
Item No.: FM808KZ10
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | 2.5nm |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | ≥1.1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤10A |
| Threshold Current Ith | ≤1.5A |
| Operating Voltage Vop | ≤2V |
| Power Conversion Efficiency | ≥50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing
![34`D9Y7EO~Q4]KE0[9`V1~T](/Content/uploads/202098745/202001181524572852456.png)
Hot Tags: 10w 808nm f-mount diode laser with fac lens suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










