Description
5W 940nm F-Mount Diode Laser Single Emitter
Overview
Features:
Semiconductor Chip made in Germany
High reliability
High brightness
AuSn bonding
High Stability
Harsh environment applications
Efficient and precise processing and testing equipemnt
Additional Info:
Absolute Maximum Ratings may be applied to the Device for short period of time only. Exposure to maximum ratings for extended period of time or exposure above one or more max ratings may cause damage or affect the reliability of the Device.

Spec sheet:
Item No.: FM940DL5
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 5W |
| Spectral Width FWHM | 2.5nm |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | ≥1.1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ≤6A |
| Threshold Current Ith | ≤0.55A |
| Operating Voltage Vop | ≤2V |
| Power Conversion Efficiency | ≥50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.3nm/℃ |
Drawing
![product-1-1 34`D9Y7EO~Q4]KE0[9`V1~T](/Content/uploads/202098745/202001181524572852456.png)
Hot Tags: 5w 940nm f-mount diode laser single emitter suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










