10Gbps TO-CAN APD-TIA for OLT
This 10Gbps TO-CAN APD-TIA for OLT photodetector is also characterized by its low dark current and high linearity, providing reliable and accurate detection of optical signals. The APD-TIA TO46 is easy to integrate into optical systems and is compatible with a wide range of optical components and modules.
In addition, the APD-TIA TO46 has been designed with robustness and reliability in mind. It features a hermetically sealed package that provides protection against environmental factors such as humidity, temperature, and electromagnetic interference.
The product integrates a high speed Photodiode APD and TIA with AGC.

Overview
Features
Long wavelength operation Suitable for long wavelength from 1.25Gbps
to 10Gbps applications.
3.3V low-voltage operation
Package:TO-46
Differential output
Excellent reliability, meeting EU RoHS requirements
Single power supply +3.3V
Applications
Optical receivers up to 10 Gb/s.
Serial Data Systems up to 14.5Gbps
XG-PON1 Opt ical Line Terminals (OLT)

Data sheet:
| Absolute Maximum Ratings | |
| Storage Temperature | -50-+125℃ |
| TIA Supply Voltage | -0.5-+5V |
| APD Supply Voltage | 40V |
| Soldering Temperature | 260/10℃ /s |
| Recommended Operating Conditions | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| TIA Operating Voltage | 3.3V |
| Opto – Electrical Characteristic | |
| Optical Wavelength | 1270-1620nm |
| Supply Current | 40mA |
| Breakdown voltage | 30V |
| Dark current | 20nA |
| Responsivity | 0.75A/W |
| Bandwidth | 8.0GHz |
| Sensitivity | -30.0dBm |
| Output Loading | 50Ω |
Drawing:

Hot Tags: 10gbps to-can apd-tia for olt suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










