5mW 1550nm TO-Mount DFB Laser
The 5mW 1550nm TO-Mount DFB Laser is a high-performance Distributed Feedback (DFB) laser diode, designed for applications requiring high precision and stable output at a wavelength of 1550nm. Housed in a TO (Transistor Outline) package, this laser offers excellent reliability and ease of integration into optical systems for telecommunications, fiber optic communications, and sensing applications.
Features:
Advanced Multiple Quantum Well (MQW)
Distributed Feedback (DFB) Laser Design
Cost-effective Uncooled Laser Technology
SMSR typ. 40 dB
5.6-mm TO-style package
Applications:
10 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Fiber Channel
SONET OC-192 / SDH STM-64

Absolute Maximum Ratings
Exceeding the conditions specified below may result in permanent damage to the 5mW 1550nm TO-Mount DFB Laser.In normal operation,refer to the operating conditions in Table 1, below. Exceeding theconditions in Table 1, but below the absolute maximum ratings may result in unacceptableperformance in some applications. Exposure to conditions above the absolute maximum ratingsmay negatively impact the reliability of the devices.
Data sheet:
Item No.: TO1550DL5
| Optical | |
| Center Wavelength | 1550nm |
| Wavelength Tolerance | +-3nm |
| Output Power | 5mW |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 70mA |
| Threshold Current Ith | 15mA |
| Operating Voltage Vop | 1.1V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-100℃ |
Size Drawing

Hot Tags: 5mw 1550nm to-mount dfb laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










