10G Avalanche Photodiode-Transimpedance Amplifier
10G Avalanche Photodiode-Transimpedance Amplifier APD-TIA TO46 is a versatile and reliable photodetector that is suitable for use in a wide range of optical communication applications. Its high performance, compact size, and ease of integration make it a popular choice for system designers and engineers.
Features
Long wavelength operation
Suitable for long wavelength from 1.25Gbps to 10Gbps applications
3.3V low-voltage operation
Package:TO-46
Differential output
Excellent reliability, meeting EU RoHS requirements
Single power supply +3.3V
Applications
10G Ethernet
10G EPON ONU
SerialDataSystemsupto14.5Gbps
XFP/SFPModules
Description
The product integrates a high speed Photodiode PIN and TIA with AGC.

Data sheet:
| Absolute Maximum Ratings | |
| Storage Temperature | -50-+125℃ |
| TIA Supply Voltage | -0.5-+5V |
| APD Supply Voltage | 32V |
| Soldering Temperature | 260/10℃ /s |
| Recommended Operating Conditions | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| TIA Operating Voltage | 3.3V |
| Opto – Electrical Characteristic | |
| Optical Wavelength | 1000-1680nm |
| Supply Current | 29mA |
| Breakdown voltage | 26-36V |
| Dark current | 100nA |
| Responsivity | 0.75A/W |
| Bandwidth | 7.5GHz |
| Sensitivity | -26.0dBm |
| Optical Overload | 2dBm |
| Output Loading | 100Ω |
Drawing:

Hot Tags: 10g avalanche photodiode-transimpedance amplifier suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










