Description
TO56 LD 650nm 10mW Red Beam 5.6mm Laser Diode for Laser Module
Features:
- Wavelength 635nm/650nm
- TO56 stardard TO package
- High efficiency and high reliability
- Long lifetime>10000hours
Applications:
- Barcode scanning
- Physical therapy
- Indication
- Laser display
- Laser sensor

Data sheet:
Item No.: TO650DL10
Item name: 10mw 650nm To-mounted laser diode
| Optical | |
| Center Wavelength | 650nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10mW |
| Divergence | 36*7Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 22mA |
| Threshold Current Ith | 11mA |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Slope Efficiency | 0.9W/A |
| Monitor Current | 0.3mA |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40~60℃ |
| Storage Temperature | -40~88℃ |
Drawing:



Hot Tags: TO56 LD 650nm 10mW Red Beam 5.6mm Laser Diode for Laser Module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










