Description
60W 1550nm 9mm TO Diode Laser
Key features:
stable IR laser source
9mm TO package
Beam Size 190x170um
Pulse Width 100ns
Data sheet:
Item No.: LD1550TO60
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 1550nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | ~60W |
| Spectral Width | 15nm |
| Fast Axis Divergence | <30Degree |
| Slow Axis Divergence | <12Degree |
| Beam Size | 190x170um |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 30A |
| Threshold Current | 0.6A |
| Operating Voltage | 55V |
| Pulse Width | 100ns |
| Duty Cycle | 0.10% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40~70℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
| Wavelength temperature coefficient | 0.28nm/ºC |
| Soldering Temperature | 260℃ |
Drawing:

Power/Current Chart
![YF$6XZT05]4MLI@II196VY9](/Content/uploads/202098745/202003021442457023319.png)
Spectrum
![MK2Y4MS4PPAW3GLX4{_1]WH](/Content/uploads/202098745/202003021443001754533.png)
Beam Divergence

Hot Tags: 60w 1550nm 9mm to diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










