1W 660nm TO-Mount Diode Laser
Laser diodes are electrically pumped semiconductor lasers in which the gain is generated by an electrical current flowing through a p–n junction or (more frequently) a p–i–n structure. In such a heterostructure of a bipolar interband laser, electrons and holes can recombine, releasing the energy portions as photons. This process can be spontaneous, but can also be stimulated by incident photons, in effect leading to optical amplification, and with optical feedback in a laser resonator to laser oscillation.
Features:
Pin Length can be customized
Stable and reliable performance
Hermetically sealed package
1W output power at 660nm center wavelength
Applications:
Infrared night vision light source
Traffic surveillance and vigilance
Laser Therapy
Water purification
Laser Lidar
Data sheet:
Item No.: TO638DL1
Item Name: 1W 660nm TO-Mount Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 660nm |
| Wavelength Tolerance | +-10nm |
| Output Power | 1W |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.5A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40-80℃ |
Size Drawing
Hot Tags: 1w 660nm to-mount diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










