Description
3W 808nm TO-5 Laser Diode
Features:
808nm wavelength; 3watt.
Standard TO5 9mm Package;
Variety of stripe width
Efficient quantum well structure
Aluminum free strained subwell structure in active region.
Good stamping technology and precision of sintering technology for metal stamping parts and glass to metal seal parts.This Infrared laser diode is an industrial electronic component and used for as Industrial testament, Lab, DIY.

Data sheet:
Item No.: TO808DL3
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 3W |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 3A |
| Threshold Current Ith | 0.75A |
| Working Voltage | 2.2V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 10~35℃ |
| Storage Temperature | -40~75℃ |
Drawing:

Hot Tags: 3w 808nm to-5 ir ld suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










