Description
5W 440nm Blue TO Diodes
Quick details:
Can type 9mm floating mounted with protection device
Stable and reliable performance
Built-in Static ProtectionLong service life: over 10000hours
Application:
Laser light source
Industry Use
Medical use
Defense and security

Data sheet:
Item No.: TO440DL5
| Optical | |
| Center Wavelength | 440nm |
| Output Power | 5W |
| Working Mode | CW |
| Spectrum Width | 5nm |
| Slope Efficiency | 1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 2.9A |
| Threshold Current Ith | 0.37A |
| Operating Voltage Vop | 4.6V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Hot Tags: 5w 440nm blue to diodes suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










