
Key Features
Wavelength: 905nm
Suited for Short Laser Pulses of 1-100ns
High Output Power: 300W
Applications
optical communication
Medical
Reseaech
Industry
Military
Introducing the 905nm 300W TO-mount Diode Laser, engineered with precision to meet the demands of diverse applications. With its optimized wavelength of 905nm, this laser is tailor-made for various tasks requiring short laser pulses ranging from 1 to 100 nanoseconds. Its high output power of 300W ensures robust performance across a wide range of scenarios.
Specification
Item Number: TO905DL300
| Optical | |
| Center Wavelength | 905nm |
| Output Power | 300W |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 30A |
| Threshold Current Lth | 1A |
| Operating Voltage Vop | 40V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40-70℃ |
| Storage Temperture | -40-85℃ |
| Wavelength temperature coefficient | 0.28nm/℃ |
Hot Tags: 905nm 300w TO-Mount Diode Laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode China, , Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode factory













