MiNi TIA, is a small, low-power optical communication receiver that is typically used for short-distance optical communication applications. It features a smaller photodetector and preamplifier, which enable low power consumption and higher bandwidth. However, due to its smaller size and lower gain, MiNi TIA may have lower sensitivity and noise performance.
Applications
GePON, Gigabit Ethernet, Fiber Channel
SFF, SFP, GBIC transceivers
CSFP
Description
The product integrates a high speed Photodiode PIN and TIA with AGC.

Data sheet:
| Absolute Maximum Ratings | |
| TIA Supply Voltage | 0-4.5V |
| PD Supply Voltage | 15V |
| PD Reverse Current | 10mA |
| Input Optical Power | 5mW |
| Soldering Temperature | 260/10℃ /s |
| Recommended Operating Conditions | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| TIA Operating Voltage | 3.3V |
| PD Operating Voltage | 3-15V |
| Opto – Electrical Characteristic | |
| Bandwidth | 1.75GHz |
| Sensitivity | -23.0dBm |
| Optical Overload | 0dBm |
Note:Stresses in excess of the Absolute Maximum Rating can cause permanent damage to the device.
Drawing:

Hot Tags: photodiode mini pin-tia to46 2.5gbps suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










