Description
905nm 6W TO-Can Laser Diode
Features:
- 905 nm, 6 Watts Pulse Output Power
- Fast/slow Axis Divergence 30/12Deg
- TO-mount coaxial diode laser
- Duty cycle 0.1%, frequency 5kHz
Applications:
- Industry
- Scientific
- Sensing
- Lidar

Product Overview: Introducing BrandNew's 6W lasers, meticulously crafted with a center wavelength of 905nm. These lasers, boasting a broad area design (Single Emitter), are specifically tailored for sensing and metrology applications. With a focus on pulse mode operation, they come encased in a robust TO-can style housing with a single pin seal. Rest assured, these lasers are MIL qualified, ensuring top-notch quality and reliability.
Data Sheet
Item No: TO905TZ6
| Optical | |
| Center Wavelength | 905nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 6W |
| Fast Axis Divergence | 30Deg |
| Slow Axis Divergence | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 3A |
| Threshold Current Lth | 0.75A |
| Operating Voltage Vop | 3V |
| Pulse Width | 200ns |
| Thermistor | |
| Operating Temperature | -40~80℃ |
| Storage Temperature | -40~100℃ |
Drawing:
Hot Tags: 905nm 6W TO Can Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










