Description
3W 808nm VCSEL Multi Emitter Chip
Feature
- Up to 3W of power at 808nm
- Emitter Quantity:624
- working mode: QCW
- Good Thermal Conduction
- Short rise time
Application
- IR illuminations
- Medical applications
- Proximity sensors
- Military Applications
Key Features of Vertical Cavity Surface Emitting Lasers:
- Because VCSELs emit their beams from the surface, they can be easily tested and analyzed, which reduces manufacturing costs.
- The mechanism and structure allows it to be used in two-dimensional arrays, unlike conventional edge-emitting lasers that can only be used in one-dimensional arrays.
- While conventional edge-emitting lasers are difficult to couple into optical fibers, the VCSEL's beam is circular and very easy to couple into optical fibers, and the divergence angle of the output beam is small.
- The wavelength of the vertical cavity surface emitting laser can be adjusted by adjusting the thickness of the reflective layer.
Specifications:
Item Number: VC808LC3
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 3W |
| Pulse Width | 0.5ms |
| Duty Cycle | 1% |
| Divergence Angle | 23Deg |
| Emitter quantity | 624 |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 4A |
| Threshold Current Lth | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Thermal | |
| Test Temp. | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~+105℃ |



Hot Tags: 3w 808nm vcsel multi emitter chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode, , , Fiber Coupled Laser Diode Made in China










