3W 850nm VCSEL Diode

Product Description
VCSEL (Vertical-cavity surface-emitting laser), namely vertical cavity surface emitting laser, combines the advantages of high output power, high conversion efficiency and high-quality beam. Miniaturization, low power consumption, reliability and other aspects are dominant in all aspects. We have 808nm, 850nm, 940nm and other wavelengths and power you can choose.
Overview
Feature
High Efficiency (PCE), >35%,Low heat
Environment friendly, low carbon
Multimode VCSEL array
Low optical power density,more safe
Wide operating temperature range
High reliability, 50000 hours lifetime
Application
3D Imaging
Gesture Recognition
Laser Illumincation
Medical applications
Broadband acesss nework

Characteristics
Item No.: VC850SMD3
| Optical | |
| Center Wavelength | 850nm±10nm |
| Output Power | 3W |
| Working Mode | QCW |
| Pulse Width | 0.5ms |
| Duty Cycle | 1% |
| Divergence Angle | 22Deg |
| Emitter Quantity | 624 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 4A |
| Threshold Current Ith | 680mA |
| Operating Voltage Vop | 2.3V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~105℃ |
| Quantity Standard | IATF-16949 |
Mechanical Schematics

Hot Tags: 3w 850nm vcsel diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










