5mW 680nm TO VCSEL
Product Description
With their high beam of light high quality result, as well as outstanding dependability, the high power and short pulse series of the portable multi-mode lasers make this technology attractive for the LiDAR, Range-Finding, ADAS and also Proximity Sensor markets.
Application:
Thermal vision
Digital night vision devices / Digital night vision video recording systems
Tube-based night vision devices (Gen. I, CF-Super Gen, Gen. II+)
Laser range finders
Day Optics (Binoculars, Spotting Scopes)
Thermal and digital OEM-modules
Wide range of day and night optic and electro-optic devices
2mW output at 680nm wavelength
TO package
Oxide Isolation technology

Data Sheet
Item No: TO680VC0005
| Optical | |
| Center Wavelengt | 680nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Optical Power | 5mW |
| Working Mode | CW |
| Emitter Diameter | 22um |
| Chip Width | 200um |
| Chip Length | 200um |
| Chip Thickness | 130um |
| Divergence(FWHM) | 30Deg |
| Slope Efficiency | 0.7W/A |
| Electrical | |
| Threshold Current | 4.5mA |
| Forward Current | 12mA |
| Laser Forward Voltage | 2.5V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Hot Tags: 5mw 680nm to vcsel suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










