Description
2mW 680nm VCSEL TO Diode
Product Description
VCSELs easily integrate with your system, offering package options, including SMD 2016 and TO46 TO-can. Multi-channel VCSEL arrays incorporate several dies into a single package, 1x4, 1x8, 1x16 arrays, while individually controlling each die to meet unique application requirements.
Features for 2mW 680nm TO VCSEL:
2mW output at 680nm wavelength
TO package
Oxide Isolation technology
Application:
Thermal vision
Tube-based night vision devices
Laser range finders
Day Optics
Thermal and digital OEM-modules

Data Sheet
Item No: TO680VC0002
| Optical | |
| Center Wavelengt | 680nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Optical Power | 2mW |
| Working Mode | CW |
| Emitter Diameter | 22um |
| Divergence(FWHM) | 22Deg |
| Electrical | |
| Threshold Current | 2.5mA |
| Forward Current | 4-10mA |
| Laser Forward Voltage | 2.5V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.35nm/℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 2mw 680nm vcsel to diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










