1500W Triple Wavelength Alma Soprano Stack Array Diode Laser
Features:
-
Unit bar power can be 100W now. and in the market, the most popular are 50W,60W laser bars.
-
affordable costs. Compared with expensive micro channel bars, macro channel laser have better price advantages.
-
Lifetime. the macro channel laser have bigger water road, so it is not easy to be blocked and burnt the laser. so the macro channel laser have longer lifetime generally.
-
several macro channel laser stacks are as below.
application:
- Beauty storer
- Repairer
- Beauty equipment
Specification
Item Number: WC781T1500
| Optical | |
| Center Wavelength | 755/808/1064nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 1500W |
| Number of Bar | 15 |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| FWHM | 38/12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | <100A |
| Threshold Current Lth | 20A |
| Operating Voltage Vop | 32V |
| Pulse Width | <100ms |
| Frequency | <10Hz |
| Duty Cycle | <10% |
| Thermal | |
| Operating Temperture | 20-30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Coolant |
Distilled Water |
| Flow Rate/bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Filtered Water Particles | <20um |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
Drawing:

1500W Triple Wavelength Alma Soprano Stack Array can be used to produce or repair laser hair removal handpieces and assembly laser hair removal machine furtherly.
1500W Triple Wavelength Alma Soprano Stack Array Hair removal laser handles sample is as below:

Produce new diode laser handles:
Several new 1500W Triple Wavelength Alma Soprano Stack Array handles producing displaying. We can also customize design and produce hair removal diode handles for you.
Repair old hair removal laser handpieces:
Several old hair removal diode laser handpieces repair showing...As a professional laser technology center, we repaired over 2000 pcs handles per year.
With our diode laser stack, you can produce hair removal laser handles, and then you can assemble portable or upright diode laser hair removal machines. You can also purchase some chassis from the market to produce diode laser hair removal machines.

Hot Tags: 1500w triple wavelength alma soprano stack array diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory, , , Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China













