Description
2000W 808nm Vertical Stack Diode Laser
Product Description
Brandnew can provide high power 2000W 808nm Water Cooled Vertical Stack Diode Laser. With QCW working mode, the pulse width can reach to 30ms and the frequency is 3-7Hz. The Water Tube is Parallel Connection.
Feature:
QCW working mode, 10nm wavelength tolerance
30ms Pulse Width, 3-7Hz Frequency
The flow rate/bar can reach to 8L/min
Compact designs,easy to integrate
Application:
Laser hair removal machine
Tattoo removal
Laser skin rejuvenation
Medical and Aesthetic use


Data sheet
Item No.:WC808VS2000
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | 10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 2000W |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 50Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Pulse Width | <200ms |
| Duty Cycle | <20% |
| Frequency | 1-10Hz |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 40V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -55-85℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
| Water Coolant | Distilled water |
| Water Flow Rate | 2.5-6L/Min |
| Water Pressure | 0.4-0.6Mpa |
Package Drawing

Hot Tags: 2000w 808nm vertical stack diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










